Genel seçimler öncesi sandık tutanaklarında değişiklik yapıldığı iddiası

Genel seçimler öncesi sandık tutanaklarında değişiklik yapıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Seçimlerde kullanılacak tutanaklarda boş zarf ve pusula sayıları, oy kullanan seçmen sayısı, geçersiz sayılan zarf ve pusulalar ile hesaba katılmayan zarf ve pusulaların, geçersizlik veya hesaba katılmama nedenlerinin yazıldığı bölüm yer alacak.

Aynı metin Anayasa değişikliği referandumu zamanında paylaşılmıştı.

17 Mart 2023 tarihinde yayınlanan genelgeye baktığımızda da iddiaların doğru olmadığı anlaşılıyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

WhatsApp gruplarında paylaşılan ve Teyit'e ihbar olarak gelen bir metinde, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi’nde sandık kurulunun kullanacağı tutanaklarda değişiklikler yapıldığı iddia edildi. 

Aynı metin 2023 genel seçimleri öncesi de paylaşıldı.

İnternette dolaşan metinde şu ifadeler yer alıyor:

Arkadaşlar Sandık Eğitimindeyim, çok önemli değişiklikler var, bunların çıkarılması kanuna da aykırı imiş, bunların yazılması gerekiyor. CHP düzeltilmesi için baskı yapıyormuş.

- Sandık Başkanının teslim aldığı ve sabah hazırlık esnasında sayımı yapılan boş zarf ve pusula sayılarının yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartılmış,

- Sandığa ait seçmen listesinde olmadığı halde kanun gereği (sandık kurulu üyesi veya görevli kolluk kuvveti olarak Örnek 142 belgesiyle) oy kullanan seçmen sayısının belirtildiği bölüm tutanaktan çıkartılmış.


- Geçersiz sayılan zarf ve pusulalar ile hesaba katılmayan zarf ve pusulaların, geçersizlik veya hesaba katılmama nedenlerinin yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartılmış,

- Halk oylamasına katılan seçmen sayısı tutanakta yer alırken, sandıktan çıkan zarf sayısı ile zarflardan çıkan oy pusulası sayısının yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartılmıştır.

Bundan önceki pek çok seçimde tecrübe ettiğimiz üzere, yukarıda sıraladığımız hususların tutanak ile kayıt altına alınması, seçimin ve sayımın sağlıklı olması açısından çok önemlidir.

ARKADAŞIMIZ İLHAN DEMİR’İN BU YAZISINI HIZLA VE BOLCA PAYLAŞALIM LÜTFEN ÇOK ÖNEMLİ!!!"

2019 yılında yerel seçimler öncesi yayınlanan sandık kurullarının görev ve yetkilerini gösteren genelgede iddia edilen değişiklikler yer almıyor.

2023 genel seçimleri, 14 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenecek. 17 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan sandık kurullarının oluşumu ile ilgili genelgedeye baktığımızda da iddiaların doğru olmadığı anlaşılıyor.

Seçimlerde kullanılacak tutanaklarda boş zarf ve pusula sayıları, oy kullanan seçmen sayısı, geçersiz sayılan zarf ve pusulaların yanı sıra hesaba dahil olmayan ya da geçersiz zarf ve pusulalar nedenleriyle birlikte yer alıyor.

Sandık görevlilerinin eğitimlerinde kullanılan ancak henüz YSK'nın sitesinde yayınlanmayan tutanak örneklerine bakıldığında tutanaklarda olmadığı iddia edilen bölümlerin yer aldığı görülebiliyor.

2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi sandık tutanağı;

sandik secim tutanagi ornegi

Kırmızı ile işaretlenen bölümde sandığa ait seçmen listesinde olmadığı halde oy kullanan seçmen sayısının belirtildiği bölüm yer alıyor. Sarı ile işaretlenen bölümde sandıktan çıkan zarf sayısı ile zarflardan çıkan oy pusulası sayısının yazıldığı bölüm yer alıyor. Mavi ile işaretlenen bölümde geçerli oy pusulalarının toplamı, itiraz edilmeksizin geçerli sayılan oy pusulalarının sayısı yer alıyor. Mor ile işaretlenen bölümde, geçersiz sayılan oy pusulası, geçersiz zarf toplamı ve geçersizlik sebebi yer alıyor.

Ayrıca sandık tutanaklarında bu seçimde seyyar sandık uygulaması nedeniyle seyyar sandıkla ilgili bir bölümde yer alıyor.

Milletvekili sandık sonuç tutanağı:

milletvekili secim sandigi tutnagi

Milletvekili sandık sonuç tutanağında da işaretlenen yerlerde sandık ve varsa seyyar sandık seçmen listesinde kayıtlı olmayan kanun gereği oy kullanan seçmen sayısı, geçersiz zarf ve oy pusuları ve geçersizlik sebebi, sandıktan çıkan zarf sayısı yer alıyor.

2015 yılında Milletvekili Genel Seçimi Sandık Sonuç Tutanağı olarak adlandırılan Örnek 86 belgesiyle 24 Haziran seçimlerinde kullanılacak tutanağın benzer olduğu görülüyor.

YSK’nın 135 sayılı genelgesinde Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde kullanılacak sandık tutanaklarında hangi bilgilerin yer alacağı da ifade ediliyor.

Aynı metin Anayasa değişikliği referandumu zamanında paylaşılmıştı

Aynı metin, 16 Nisan 2017’de yapılan Anayasa değişikliği referandumundan önce de sosyal medya ve WhatsApp gruplarında yayılmıştı. Teyit konuyla ilgili bir analiz yayınlanmıştı. Referandumda kullanılacak sandık tutanaklarına ilişkin iddiayla ilgili CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, CHP’nin tutanaklara itiraz ettiğinin doğru olmadığını, seçim sürecini Genel Başkan Yardımcıları’yla birlikte parti olarak yakından takip ettiklerini belirtmişti.

Güncelleme: 13/03/2023

Aynı metnin 2023 seçimleri öncesi yayılması üzerine bilgi eklendi.

Güncelleme: 13/03/2023

Başlık "Genel seçimler öncesi sandık tutanaklarında değişiklik yapıldığı iddiası" olarak değiştirildi.

Güncelleme: 09/05/2023

17 Mart 2023 tarihinde yayınlanan genelge eklendi.