23 Şubat 2020 itibariyle Türkiye’de koronavirüs vakası yok

23 Şubat 2020 itibariyle Türkiye’de koronavirüs vakası yok

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

22 Şubat'ta İran Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan giriş yapan üç Türk vatandaşında Covid-19 tespit edilmedi.

Van'da yaşananların ardından 23 Şubat 2020 itibariyle İran'la tüm yol geçişleri durduruldu.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Çin’in Wuhan kentinden başlayan koronavirüs (Covid-19) salgını, Dünya Sağlık Örgütü’nün 23 Şubat 2020 tarihli son raporuna göre Çin dışında 28 ülkede görüldü. Türkiye henüz bu ülkeler arasında yer almıyor. Ancak Türkiye’ye sınırı bulunan İran’da ilk olarak 20 Şubat tarihinde iki vaka belirlenmişti. Belirlenen bu iki vaka hayatını kaybetmişti. Bugün itibariyle ise ülkede 43 kişide virüs tespit edildiği ve bunlardan sekizinin hayatını kaybettiği biliniyor.

Türkiye’de konmuş bir Covid-19 teşhisi yok 

Türkiye’ye Ağrı Gürbulak, Van Kapıköy ve Hakkari Esendere üzerinden sınırı bulunan İran’da görülen vakaların ardından ülke genelinde alınan önlemler arttı. 22 Şubat’ta İran Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan giriş yapan üç Türk vatandaşı tedaviye alınmıştı. Van İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, tetkikler sonucu bu üç kişide Covid-19’a rastlanmadı. Ayrıca İran’dan ambulans ya da başka bir yolla hasta kabulü yapılmadığı da belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran Sağlık Bakanıyla sürekli görüştüklerini ve İran’la tüm sınırların kapatıldığını dile getirdi. 

23 Şubat saat 20.00 itibariyle uçuşlar durdu

Van’da yaşananların ardından sosyal medyada da İran’dan Türkiye’ye gelecek kişilerle ilgili soru işaretleri oluşmaya başladı. Bunun üzerine Bakan Koca sosyal medya hesabından 23 Şubat 2020 itibariyle tüm yol geçişlerinin durdurulduğunu duyurdu. Kara ve demiryolu ulaşımları saat 17.15 itibariyle dururken, havayolu hattı da 20.00 itibariyle kapandı. Türkiye İran sınırında sağlık personeli 7/24 görev yapıyor. 

Teyit’in ulaştığı İstanbul Havalimanı yetkilileri, daha önce olduğu gibi 23 Şubat günü de vatandaşların termal kamera yardımıyla tarandıktan sonra ülkeye giriş yaptıklarını söyledi.  

Uçuşlar durdurulmasına rağmen, Flightradar24 gibi uygulamalarda İran'dan Türkiye'ye uçuş yapılığı görülebiliyor. Teyit'in konuyla ilgili yeniden ulaştığı İstanbul Havalimanı yetkilileri, Türk Hava Yolları uçaklarının yalnız Türk vatandaşlarını, binerken ve inerken sağlık kontrolünden geçirmek şartıyla ülkeye getirdiğini, İran vatandaşlarını taşımadığını paylaştı. İran menşeli uçaklar ise, Türkiye'ye boş geliyor. Türkiye'ye yolcu taşıyamıyor ve Türkiye'den gitmek isteyen İran vatandaşlarını İran'a geri götürüyor. Konuyla ilgili bilgi alınan Sağlık Bakanlığı Basın Birimi de, gelen uçakların sadece Türk vatandaşlarını taşıdığı bilgisini paylaştı.

Diğer yandan, 25 Şubat tarihinde Tahran'dan İstanbul'a sefer yapmakta olan Türk Hava Yolları uçağı koronavirüs şüphesiyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hemen sonrasında Twitter hesabından bir açıklama yayınladı. Koca, hava, kara ve demiryolu ile geçişlerin durdurulduğu bilgisini tekrar etti ve İran'dan dönmek isteyen Türk vatandaşlarını taşıyan uçağın Ankara'ya indirildiğini, uçakta bulunan 132 Türk yolcunun 14 gün süreyle Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde gözlem altında tutulacağını ifade etti.

ERndHcdXsAAl9G7 970x1024

Bakan hemen öncesinde attığı tweetle de Türkiye'de 25 Şubat 2020 itibariyle Covid-19 bulunmadığı bilgisini yineledi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı daha öncesinde de İran'da salgının başlaması sonrası alınan tedbirleri içeren bir bilgi notu paylaşmıştı.

saglik_bakani_koca_aciklama

İran’a sıçrayan Covid-19’un ardından sosyal medyada eski tarihli bazı videolar da dolaşıma girdi. İran'dan Van'a gelen Covid-19 şüphesi taşıyan kişilerin kaldırıldığı hastaneden olduğu iddiasıyla bir video paylaşıldı. Ancak video 27 Ocak 2020 tarihli ve Aksaray’dan. O tarihte 10’u Çinli 12 kişi hastalık şüphesiyle hastaneye başvurmuş, test sonuçlarında hastalığa rastlanmamıştı. Binden fazla paylaşım alan videoya Bakan Koca sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Videonun bir ay önce çekildiğini ve Van’dan olmadığını insanların tedirgin edilmemesi gerektiğini belirtti. 

Covid 19’un İran’da yayılması sonrası Türk Tabipler Birliği de bir açıklama yapmış ve tedbirlerin artırılması çağrısında bulunmuştu.

Daha önce de İstanbul Büyükçekmece, Ataşehir ve Çapa hastaneleri ile Muğla ve Trabzon'da da koronavirüs vakası tespit edildiği iddiaları gündeme gelmiş; iddialar yanlışlanmıştı. 

Sonuç olarak 25 Şubat 2020 itibariyle Türkiye’de tespit edilmiş bir Covid-19 vakası bulunmuyor.