2018 Dünya Kupası’nda üzerinde Suudi Arabistan bayrağı bulunan toplar kullanılacağı iddiası

2018 Dünya Kupası’nda üzerinde Suudi Arabistan bayrağı bulunan toplar kullanılacağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası’nda kullanılacak topları gösterdiği iddia edildi. Görselde, üzerinde “Kelime-i Tevhid” yer alan Suudi Arabistan bayraklı topların Dünya Kupası’nda kullanılacağı belirtildi.

Enteresan Bilgiler Ansiklopedisi isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen görsel 38 bin kişi tarafından paylaşıldı ve 21 bin kişi tarafından da beğenildi.

rusya dunya kupası

2018 Dünya Kupası’nda Adidas’ın Telstar 18 isimli topu kullanılacak

Ancak fotoğrafın 2018 Dünya Kupası’nda kullanılacak topları gösterdiği iddiası doğru değil. Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası’nda Telstar 18 isimli top kullanılacak.

FIFA’nın resmi internet sitesinde Rusya’da kullanılacak Telstar 18 isimli topun fotoğraflarına ulaşmak mümkün.

dunya kupası

Rusya’da kullanılacak topun üreticisi olan Adidas firmasının internet sitesinde de Telstar 18’in turnuvanın resmi topu olduğu ifade ediliyor.

world cup match ball adidas soccerbible_0000__fg_1956 1024x587

4 yıllık aralıklarla düzenlenen Dünya Kupası’ndaki toplar her turnuvada özel olarak tasarlanıyor. Guardian Gazetesi’nin hazırladığı videoda ise şimdiye kadar turnuvalarda kullanılan toplar görülebiliyor. Videoda ise son olarak Telstar 2018’e yer veriliyor. Ayrıca Telstar isimli topun 1970 Meksika Dünya Kupası’nda da kullanıldığı fark edilebiliyor.

Bayraklı toplar ticari amaçlı

Üzerinde Suudi Arabistan bayrağıyla beraber diğer ülkelerin de bayraklarının yer aldığı topların ticari amaçlı olarak üretildiğini söylemek mümkün.

arabistan futbol topu

Piyasada benzer şekildeki toplara sıkça rastlanabiliyor. Örneğin bir internet sitesinde satışa sunulan ve üzerinde yine Suudi Arabistan bayrağının olduğu bir futbol topu görülebiliyor. Yine üzerinde ülkelerin bayraklarının bulunduğu başka bir futbol topunda da Suudi Arabistan bayrağı yer alıyor.

Üzerinde Suudi Bayrağı bulunan toplar daha önce de gündem olmuştu

Üzerinde Suudi Arabistan bayrağı bulunan futbol topları daha önce tartışmalara yol açmıştı. 2007 yılında ABD ordusunun Afganistan’da çocuklara dağıttığı ve üzerinde çeşitli ülkelerin bayraklarıyla beraber Suudi Arabistan bayrağının da yer aldığı futbol topları tartışmalara neden olmuştu. ABD’li yetkililer ise çocukların tadını çıkartabilecekleri bir armağan olarak bu uygulamayı yaptıklarını ifade etmişti.