Fotoğrafın Ukrayna güzeli Anastasiia Lenna’nın orduya katıldığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Ukrayna güzeli Anastasiia Lenna’nın orduya katıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Anastasiia Lenna orduya katılmadı.

Fotoğraf, Airsoft isimli simülasyon oyunu esnasında kaydedilmiş.

Anastasiia Lenna, uzun zamandır Airsoft oynuyor.

Lenna, asker olmadığını ve fotoğrafları ilham vermek amacıyla paylaştığını belirtmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Şubat 2022’den beri Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmalar sürerken, 2015 Ukrayna güzeli Anastasiia Lenna’nın eline silah alıp orduya katıldığı öne sürüldü. İddialarda Lenna’nın elinde silah tutan bir fotoğrafı kullanılmıştı.

fotograf ukrayna guzelinin orduya katildigi iddiasi

Fotoğraf Airsoft oyunundan

Anastasiia Lenna’nın silahlı fotoğrafını tersine görsel arama yöntemiyle aratarak fotoğrafın yanlış bir bağlamda kullanıldığı sonucuna ulaşıyoruz. Anastasiia Lenna, fotoğrafı 22 Şubat 2022’de çatışmalar başlamadan iki gün önce paylaşmış

Orduya katıldığı iddiaları üzerine 28 Şubat 2022’de Instagram profilinde paylaştığı “Ben asker değilim, sadece insanım” başlıklı gönderide yıllardır Airsoft oynadığını söyleyen Lenna, profilindeki tüm gönderilerin insanlara ilham vermek amaçlı olduğunu eklemiş: “Ukraynalı kadınlarımızı güçlü ve kendinden emin göstermek dışında herhangi bir propaganda yapmıyorum. Ülkeme, Ukrayna'da her gün Rus saldırganlığına karşı savaştığımız tüm insanlara gösterilen ilgi ve desteği takdir ediyorum” 

Airsoft, oyuncuların askeri silah ve üniformalarla gerçek olmayan çatışmalara katıldığı paintball benzeri bir simülasyon oyunu.

Anastasiia Lenna’nın Instagram hesabından daha önce de Airsoft oynadığını gösteren benzer fotoğraflar paylaştığı görülüyor.

fotograf lenna airsoft

Ukrayna'da 18-60 yaş arasındaki kadınlar, geçen sene Rusya ile yükselen gerginlik üzerine orduya katılmaya davet edilmişti. Ülkede 1993 yılından bu yana kadınlar muharip kuvvetlerde görev yapabiliyor.

İddiayı USA Today, Doğruluk Payı ve Doğrula da yanlışladı.