2012 Londra Olimpiyatları'nın açılış gösterisinin Covid-19 salgınını betimlediği iddiası

2012 Londra Olimpiyatları'nın açılış gösterisinin Covid-19 salgınını betimlediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Resmi internet sitesi, töreninin bu bölümünü "NHS ve Londra’daki Great Ormond Street Çocuk Hastanesi ile birlikte 'Britanya çocuk edebiyatına saygı sunan, İngiliz tarihi ve kültürünün kutlaması" diye tanımlıyor.

Gösteri İngiliz çocuk edebiyatında yer alan Kaptan Hook, Cruella De Vil, Kalplerin Kraliçesi ve Voldemort gibi kötü karakterlerin de dahil olduğu bir konseptle tasarlandı.

Devasa siyah kukla, Harry Potter’daki kötü karakter Valdemort.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

SARS-CoV-2 hayatımıza girdiğinden salgının nasıl ortaya çıktığı hakkında çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Bu iddialardan biri de, 2012 Londra Olimpiyatları açılış gösterisinin Covid-19 pandemisinin önceden planlandığını gösterdiğiydi.

fotograf londra olimpiyat pandemi iddia

Gösteri Covid-19 pandemisi hakkında değil

2012 Londra Olimpiyatları 27 Temmuz - 12 Ağustos 2012 tarihlerinde düzenlendi. Bütün olimpiyat oyunlarının açılışlarında olduğu gibi, törende birçok şatafatlı gösteri gerçekleşti. YouTube’dan da toplam dört saatlik törenin tamamına ulaşılabiliyor. 

İddialara konu olan gösteri, 44. dakikada başlıyor ve yaklaşık 10 dakika sürüyor ve salgını öngören sembolik bir koreografi içermiyor.

2012 Londra Olimpiyatları’nın internet sitesi, açılış töreninin bölümünü "Britanya Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) ve Londra’daki Great Ormond Street Çocuk Hastanesi (GOSH) ile birlikte 'Britanya çocuk edebiyatına saygı sunan, İngiliz tarihi ve kültürünün kutlaması" diye tanımlıyor. Törenin medya rehberinde de amaç aynı şekilde ifade ediliyor. Rehberde, dansçıların çoğunun NHS çalışanı olduğu vurgulanıyor. 

Gösteri İngiliz çocuk edebiyatında yer alan Kaptan Hook, Cruella De Vil, Kalplerin Kraliçesi ve Voldemort gibi kötü karakterlerin de dahil olduğu bir konseptle tasarlandı.

Açılış gösterisinin başında, Britanya Ulusal Sağlık Servisi’ne (NHS) ve Londra’daki Great Ormond Street Çocuk Hastanesi’ne (GOSH) atıfta bulunulduğu görülüyor.

fotograf acilis seromonisi gosh

Videonun 45.12'inci dakikasından itibaren görülebilir.

fotograf acilis nhs

Videonun 46.23'üncü dakikasından itibaren görülebilir.

Gösteride uykudan önce okudukları hikayelerdeki kötü karakterler çocukların kabuslarına giriyor ve çocuklar İngiltere’nin en sevilen dadısı Mary Poppins sayesinde kurtuluyor. 

İddialarda özellikle değinilen figürlerden biri olan devasa siyah kukla, Harry Potter’daki kötü karakter Valdemort’u temsil ediyor. Getty Images’da ilgili sahneden görsellere ilişkin açıklamalarda siyah kuklanın Voldemort’u temsil ettiği görülüyor

fotograf siyah kukla 1

Voldemort temsili, 50.23 

fotograf voldemort 1

Açılış seremonisinin diğer gösterilerinde de Shakespeare gibi sanatçılar aracılığıyla İngiliz edebiyatına atıflar var. Haricinde endüstri devriminin konu edildiği bir koreografi bulunuyor.

Bu iddiayı PolitiFact, USA Today, Reuters, AP, Malumatfuruş ve Doğrula inceledi.