20 Ekim 2021’den itibaren tüm Covid-19 aşılarının geçersiz sayılacağı iddiası

20 Ekim 2021’den itibaren tüm Covid-19 aşılarının geçersiz sayılacağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Avrupa Komisyonu’nun 29 Haziran 2021 tarihinde yayınladığı basın açıklamasında aşı stratejisini tamamlayıcı beş yeni tedavi yönteminin geliştirilmesinden bahsediliyor.

Açıklamada 20 Ekim’den sonra aşıların geçersiz olacağını söyleyen bir madde yok.

Açıklamada bahsedilen tedavi yöntemlerinden biri Ivermectin değil.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda, 20 Ekim 2021 tarihinden itibaren tüm Covid-19 aşılarının geçersiz sayılacağı ve Ivermectin isimli ilacın Covid-19 tedavisi için onaylandığı iddia edildi. İddia, Avrupa Komisyonu’nun 29 Haziran 2021 tarihinde yayınladığı basın açıklamasına dayandırılmış. 

eu asilar gecersiz sayilacak iddiasi

Avrupa Komisyonu açıklamasında aşıların geçersiz olacağı söylenmiyor

Covid-19 pandemisi devam ediyor ve dünya nüfusunun yüzde 44’ü ancak ilk doz aşısını oldu. Yani pandeminin bittiğini söylemek için çok erken.

20 Ekim’den itibaren tüm aşıların geçersiz sayılacağı iddiası Avrupa Komisyonu’nun 29 Haziran 2021 tarihinde yayınladığı basın açıklamasına dayandırılmış. Açıklamada, Avrupa Birliği genelinde Covid-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılabilecek beş aday tedaviden bahsediliyor. Bu tedavilerle ilgili ilk strateji açıklaması 6 Mayıs 2021’de yapılmış. Ekim 2021’e kadar Covid-19’u önlemek için üç yeni terapötik maddenin, yıl sonuna kadar da muhtemel iki yeni terapötik maddenin yetkilendirilmesiyle ilgili eylem ve hedefler belirlenmiş. Bu tedavileri kademeli olarak uygulamak için araştırma ve geliştirmeye 90 milyon euro yatırım yapılmış. 

Ancak açıklamanın herhangi bir kısmında 20 Ekim’den sonra aşıların geçersiz olacağı söylenmiyor. Dahası geliştirilen bu tedavilerin AB’nin Haziran 2020’den beri uyguladığı Covid-19 aşı stratejisine ek, tamamlayıcı bir hedef olduğu belirtiliyor. Çünkü aşılar Covid-19 için önemli olsa da, Covid-19 geçirenler için semptomları hafifletecek, ölüm oranını azaltacak tedavilere de ihtiyaç duyuluyor. Üstelik hala aşı olamayan ve aşı olmak istemeyenler var. 

Açıklamada Ivermectin’in onaylandığı bilgisi yok

Avrupa Komisyonu’nun açıklamasında belirlenen tedavilerden dördünün Avrupa İlaç Ajansı tarafından sürekli inceleme altında olan monoklonal antikorlar olduğu belirtilmiş. Monoklonal antikorlar, en güçlü antikorların belirlenerek laboratuvarda çoğaltılmasına deniyor

Pandeminin başından beri Covid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlar birçok kez gündeme geldi. Ivermectin de bu ilaçlardan biri. İlaç; baş biti, uyuz, nehir körlüğü gibi parazit istilalarını tedavi etmek için kullanılıyor. Ancak Avrupa Komisyonu’nun basın açıklamasında Ivermectin’in onaylandığı bilgisi yok. 

Ayrıca Avrupa İlaç Ajansı da 22 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklamada ilaçla ilgili mevcut verilerin Covid-19’u tedavisinde olumlu sonucu olmadığını söylemişti.

İlginizi çekebilir: İvermektin adlı ilacın Covid-19’un bulaşmasını tamamen engellediği iddiası