2. Abdülhamid'e ait olduğu iddia edilen ses kaydı

2. Abdülhamid'e ait olduğu iddia edilen ses kaydı

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videodaki sesin 34. Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid’e ait olduğu iddia edildi. Söz konusu videoda, “Hakkımı Helal Etmiyorum” isimli bir metnin, 2. Abdülhamid’in duası olduğu ve kendisi tarafından okunduğu belirtiliyor. 

abdulhamid ses kaydi

Bir kullanıcı tarafından, 2. Abdülhamid’in ses kaydı olduğu iddiasıyla 13 Mart’ta Facebook’a yüklenen video yaklaşık bin kişi tarafından paylaşıldı. Yine bir kullanıcı tarafından 18 Ocak’ta Facebook’a “11 Mart 1908’de cennet mekan Sultan Abdülhamid Han hazretlerinin bu millete duası” başlığıyla yüklenen video ise şimdiye kadar 900 bin kişi tarafından görüntülendi.

Ayrıca, 11 Ocak’ta YouTube’a “Abdülhamid’in Gerçek Sesi Başlığıyla” yüklenen video 40 bin kez izlendi.

Kayıt bir radyo tiyatrosundan

Ancak, videodaki sesin 2. Abdülhamid’e ait olduğu iddiası doğru değil. Videodaki sesin Osmanlı Yayınevi tarafından hazırlanan ve Necip Fazıl’ın “Ulu Hakan Abdülhamid” isimli eserinin radyo tiyatrosu olarak sunulduğu bir kayıttan alındığı görülebiliyor.

20 Haziran 2014’te YouTube’a yüklenen kayıtta radyo tiyatrosunun yönetmeninin Abdülkadir Dedeoğlu olduğu ifade ediliyor.

Metin Necip Fazıl Kısakürek’in tiyatro eserinden

Piyeste 2. Abdülhamid'in okuduğu “helal etiyorum” isimli dua metninin ise şair Necip Fazıl Kısakürek’in tiyatro eseri olarak 1969’da yazdığı “Abdülhamid Han” isimli kitabında geçtiği görülebiliyor. Necip Fazıl’a ait tiyatro oyunundan alınan duanın ise farklı zamanlarda farklı isimler tarafından seslendirildiğini görmek mümkün.

İddiada paylaşılan söz konusu kayıtta 2. Abdülhamid’i seslendiren kişi hakkında bilgi verilmese de kişinin sesinin seslendirme sanatçısı Sadettin Erbil’e büyük oranda benzediği söylenebilir. Yeşil Çam’da oyunculuk ve seslendirme sanatçılığı yapan Erbil’in sesini bir filmden karşılaştırmak mümkün. Yine başka bir kullanıcı tarafından 7 Ocak 2018’de YouTube’a yüklenen kayıtta ses kaydının sahibi olarak Sadettin Erbil’in adının geçtiği fark edilebiliyor.