1962'de yayımlanan bir dergide 2022 yılının tasvir edildiği iddiası

1962'de yayımlanan bir dergide 2022 yılının tasvir edildiği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Bahsi geçen illüstrasyon 1962 tarihli La Domenica del Corriere isimli dergide yayımlanmış

Ancak görselin 2022’deki karantinayı tasvir ettiğini söylemek mümkün değil.

Görseller şehir trafiği ve onu azaltmaya yönelik fikirlerle üretilmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre 1962 yılında İtalya’daki bir dergide yayınlanan görsel, dünyanın 2022 yılındaki halini öngörmüştü. Domenica del Corriere isimli derginin arka kapağında yer alan görselde insanlar cam fanusla kaplı kişiye özel araçlarda seyahat ediyor. 

Medyanın51 Tonu isimli kullanıcı tarafından 3 Mayıs 2020’de Twitter’da paylaşılan görsel bin kişi tarafından beğenildi.

italya 2022

Bahsi geçen illüstrasyon 1962 tarihli La Domenica del Corriere isimli dergide yayımlanmış, ancak görselin 2022’deki karantinayı tasvir ettiğini söylemek mümkün değil. Görseller şehir trafiği ve onu azaltmaya yönelik fikirlerle üretilmiş. 

Görsel La Domenica del Corriere isimli dergide yayımlanmış

Sanatçı Walter Molino tarafında çizilen ve La Domenica del Corriere dergisinin arka kapağında yer alan görselin orijinal haline Pinterest üzerinden ulaşılabiliyor. Görselin sağ alt kısmında yer alan “In città gireremo così?” başlıklı kutucukta günümüzde scooter olarak nitelenen küçük ulaşım araçlarına benzer araçlarla trafik sorunun çözülebileceği ifade ediliyor. 

dergi 2022

1962 yılında yayımlanan derginin ön kapağında ise Molino’nun konuyla ilgili diğer bir çizimi yer alıyor. Kapakta ABD’nin New York şehrinde Noel günü trafiğin sıkıştığı ve arka kapakta da yer alan George A. Comptonisimli postacının arabaların üzerinden yürüyerek işini yapmaya çalıştığı ifade ediliyor.  

trafik 2022

Çizgi roman sanatçısı Molino tarafından çizilen görsellerin bugün şehir içi ulaşımda sıkça kullanılan scooterları andırdığı kesin, ancak iddia edildiği gibi 2022 diye bir tarih bilgisi bulunmuyor. 

Görsel İtalya ve ABD gibi ülkelerde de gündem oldu 

ABD’de aynı iddiayla gündem olan görsel hakkında doğrulama platformu Snopes’un 15 Mayıs 2020 tarihli bir haberi bulunuyor. Buna göre görselin 1962 yılında yayımlandığı ancak 2022 tasavvuru taşımadığı ifade ediliyor

Derginin de yayınlandığı ülke olan İtalya’da görselin biraz daha farklı bir bağlamda dolaşıma girdiği anlaşılıyor. Buna göre dergide yer alan görselin yeni koronavirüsü bildiği ve salgınla beraber yaşanan toplumdan uzaklaşmanın tahmin edildiği iddia edilmiş. Ülkede yayın yapan FactaNews isimli internet sitesi görsellerin trafik sorununa odaklandığını, 2022 yılı tahminleri ya da koronavirüs salgınıyla alakalı olmadığının altını çiziyor.

Sonuç olarak 1962 tarihli görseller gerçek ve La Domenica del Corriere isimli dergide yayımlanmışlar. Ancak çalışmalar 2022 tahmini ya da salgın sonrası hayatla ilgili olmaktan ziyade trafik sorununa odaklanmış. Yani iddiayı bu bakımdan yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparma olarak nitelemek de mümkün.