1957 yılındaki çizgi romanda 'Çin virüsü' ifadesinin geçtiği iddiası

1957 yılındaki çizgi romanda 'Çin virüsü' ifadesinin geçtiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

The Phantom'ın orijinal çiziminde ana karakter “Vadideki uyku ölümünden” korunmak için uyarıda bulunuyor. Seride “Çin virüsü” ifadesi geçmiyor.

Çizgi romanın ilgili bölümünün yer aldığı The Courier Post Gazetesi'nde de “uyku ölümü”nden bahsedildiği görülüyor.

Diyalogun yer aldığı "The Valley of No Return” adlı hikayede yerleşim bölgesinin yakınındaki mağarada bulunan kurutulmuş mantarlardaki uyku tozundan korunmak için karakterler maske takıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada, Türkçeye Kızılmaske diye çevrilen The Phantom adlı çizgi roman serisinin 1957’de basılan bir bölümünde “Çin virüsü” ifadesi geçtiği öne sürülüyor. Paylaşımlardaki görselde maske benzeri bir bezle ağzını kapattığı görülen baş kahramanın, “Bunu benim yaptığım gibi bağlayın. Bu sizi vadideki ‘Çin virüsünden’ koruyacaktır” dediği görülüyor.

Paylaşımlarda yer alan “Tarih tekerrür değildir, tekerrür tıkanmadır. Phantom’un yaratıcısı Lee Falk bu macerayı 1957 yılında çizmiştir” notuyla da Covid-19 salgınının daha o zamanlar öngörüldüğü ima edilmiş.

1957 cizgi romanda cin virusu dendigi iddiasi

Görsel manipüle edilmiş

Tersine görsel arama ile aradığımızda çizgi romanın ilgili kısmına görseldeki ifadelerin manipüle edilerek eklendiği anlaşılıyor. Çizgi romanın orijinal versiyonuna müzayede sitesi Heritage Auction’dan ulaşmak mümkün. Orjinal çizimde ana karakter “Vadideki uyku ölümünden” korunmak için uyarıda bulunuyor. Seride “Çin virüsü” ifadesi geçmiyor. 

kizilmaske cizgi roman orijinal

cizgi romanda orijinal diyalog

Çizgi romanın orijinal versiyonunda ana kahraman şöyle diyor:Bunu benim yaptığım gibi bağlayın. Bu sizi vadideki ‘uyku ölümü’nden koruyacaktır.”

Çizgi romanın ilgili bölümü The Courier Post gazetesinin 24 Ağustos 1957’deki sayısında da yer almış. Burada da Çin virüsünden değil, “uyku ölümü”nden bahsedildiği görülüyor

The Phantom çizgi romanının yeniden basılmasını sağlayan Hermes Press’den Troy Musguirem Reuters’a, çizgi romanın 1957’deki bölümünde virüsten bahsedilmediğini doğrulamış. Musguirem, diyalogun yer aldığı “The Valley of No Return” adlı hikayede yerleşim bölgesinin yakınındaki mağarada bulunan kurutulmuş mantarlardaki uyku tozundan korunmak için karakterlerin maske taktığını söylemiş.

Günlük hayatta maske takmak Covid-19 salgınıyla beraber hayatımıza girmedi. Çizgi romanın yayınladığı 1957 yılında Asya gribi salgını vardı. Bu yıllarda da hastalığın yayılmasından korunmak için maske teşvik ediliyordu.

Lee Falk tarafından yaratılan The Phantom, 1936 yılında yayınlanmaya başlayan bir çizgi roman.

İddiayı inceleyen diğer doğrulama kuruluşları ise şöyle: