15 Temmuz'un yıl dönümünde “Cumhuriyet’in sonu” yazılı pankart taşındığı iddiası

15 Temmuz'un yıl dönümünde “Cumhuriyet’in sonu” yazılı pankart taşındığı iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yıl dönümünde “demokrasi nöbeti” tutan bazı kişileri ellerinde “...Ve Cumhuriyetin Sonu” pankartları taşıdığı iddia edildi.

demokrasi nobeti

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf 2008 yılında Genç Siviller isimli bir grubun yapmış olduğu basın açıklamasından.

Genç Siviller, 5 Haziran 2008 yılında Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenleyerek başörtüsü yasağını protesto etmişti.Zaman, Milliyet, Habertürk gibi haber siteleri de bu basın açıklamasına yer vermişti.

milliyet basın

Milliyet gazetesinde 6 Haziran 2008 yılında yer alan fotoğraf

Grup, Anayasa Mahkemesi’nin 5 Haziran 2008 tarihli kararıyla başörtüsü yasağını kaldıran Anayasa değişikliğini iptal etmesini protesto ettiği basın açıklamasında, bu kararın AK Parti’nin kapatılmasına kadar gideceğini ve darbenin amacına ulaşacağını belirtmişti:

Anayasa Mahkemesi’nin Meclis’in yerine göz diktiğini gösteren başörtüsü kararıyla, ağır çekim darbede artık sona doğru yaklaşıyoruz. Ağır çekim darbenin amacına ulaşması için şimdi tek bir adım kaldı, AKP’nin kapatılması. Şimdiden dünya bahis sitelerine düşmeye aday kapatma kararı için artık bahse konu olan kapatılıp kapatılmayacağı değil, kararın 9’a 2 mi 8’e 3 mü alınacağı.

Herkes yanlış biliyor. İçinden geçtiğimiz ağır çekim darbenin asıl hedefi 29 Ekim 1923’te büyük ümitlerle kurulmuş cumhuriyettir.

Bugüne kadar yalancı çobanların “cumhuriyet tehlikede!” çığlıklarını çok duydunuz. Ama bu kez Cumhuriyet sahiden de tehlikede, hatta kuruluşundan beri bu kadar tehlike altında olmamıştı.

genc sivil