‘120 bin imam bir aspirinin sağladığı faydayı sağlamaz’ sözünün İlber Ortaylı’ya ait olduğu iddiası

‘120 bin imam bir aspirinin sağladığı faydayı sağlamaz’ sözünün İlber Ortaylı’ya ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İlk tweet 2017 yılında İlber Ortaylı’nın adı olmadan paylaşılıyor.

Aynı sözün başka varyasyonları da bulunuyor.

İlber Ortaylı’nın resmi sosyal medya hesaplarında böyle bir söze rastlanmıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada bazı sözlerin bazı ünlü simalara atfedilerek paylaşıldığını sık sık görüyoruz. İlber Ortaylı bu sorundan mustarip olanlardan. “120 bin imam bir stada toplansa günlerce hatim indirse, dua etse, ağlasa, sızlasa bir asprinin sağladığı faydayı sağlayamaz” ifadesinin de ünlü tarihçiye ait olduğu iddiası da bunlardan biri. 

ilber ortaylinin 120 bin imam sozu iddia gorseli

Sözü Google’da aradığımızda 2017 yılına ait bir Facebook paylaşımı karşımıza çıkıyor. Karikateist sayfasında paylaşılan görsel aslında Twitter’dan bir alıntı ve burada Ortaylı’nın adı geçmiyor. 

ilber ortayli sozu karikateist

Twitter’da kullanıcıyı arattığımızda, gönderilerini sildiği için tweet’in orijinal haline erişemiyoruz. Ancak Twitter’da bu söz 2017 yılında yaygın olarak Ortaylı’nın adı anılmaksızın paylaşılmış. Son beş yıldır da farklı şekillerde paylaşılmaya devam etmiş.

Twitter’ın gelişmiş arama motorunu kullanıp yıllara göre geriye gittiğimizde halen silinmemiş olan en eski tweet’in 14 Kasım 2017 tarihli olduğunu görüyoruz. Bu paylaşımda da Ortaylı’nın adı yok. Yani cümle sonradan tarihçiye atfedilmiş. Ancak bir sağlama yapmak gerekli.

ilber ortayli 120 bin imam bir asprinin sagladigi faydayi saglayamaz ilk tweet

Ortaylı’nın resmi Instagram hesabında böyle bir paylaşım yok

Ortaylı’nın Instagram sayfasını incelediğimizde de bu sözü sarf ettiğini ya da alıntıladığını gösterir bir paylaşımını göremiyoruz. 

Google arama motorunda bu sözle birlikte Ortaylı’nın adını birlikte haberler ve videolar içinde aradığımızda da anlamlı bir sonuca erişemiyoruz. 

Yani Ortaylı bu sözü herhangi bir yazılı ya da görsel söyleşi sırasında da sarf etmemiş.