1 Şubat Boğaziçi Üniversitesi protestolarının sebebinin kapatılan bir LGBTİ+ kulübü olduğu iddiası

1 Şubat Boğaziçi Üniversitesi protestolarının sebebinin kapatılan bir LGBTİ+ kulübü olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fahrettin Altun’un paylaştığı evrak 1 Şubat saat 18.15’te düzenlenmiş.

Öğrenciler rektörlük önüne daha erken bir saatte yürümeye başladı.

Öğrenci ve akademisyenler, kulübün kapatıldığını Altun’un açıklaması ile öğrendiğini söyledi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda, 1 Şubat’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen protesto gösterilerinin sebebinin, Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılması olduğunu iddia etti. 

Yaşananların bundan ibaret olduğunu belirten Altun’un paylaşımında, kanıt olarak kulübün kapatılması kararının yer aldığı belgenin bir kısmı vardı.

Nagehan Alçı'ya yaptığı açıklama ile, Boğaziçi Üniversitesi rektörü Melih Bulu da aynı iddiayı dile getirdi. Bulu, 1 Şubat günü yaşananlar kendisine sorulduğunda, "Nagehan Hanım maalesef LGBT son olaylar sonrası aday kulüp üyelikleri sonlandırılınca rektörlüğü ablukaya almaya kalktı." yanıtını verdi.

fahrettin altun boun protesto iddia paylasimi

Evrak öğrenciler rektörlük binası önüne geldikten sonra düzenlenmiş

Fahrettin Altun’un 2 Şubat tarihli paylaşımından, iddia konusu karara ilişkin evrakın yalnız bir kısmına ulaşılabiliyor. İmza ve tarih bilgileri eksik olan evrakın sosyal medyada yayıldığı ilk anlarda gerçek olup olmadığı da tartışıldı. 

altun un paylastigi evrak gorsel

Konuya dair paylaşımların arasından belgenin tamamına da ulaşmak mümkün. Evrakın bu halinden belge doğrulama kodu, belge tarihi ve belge sayısı gibi, e-devlet üzerinden belgenin doğruluğunu kontrol etmemize yarayacak verilere ulaşılabiliyor. E-devlet üzerinden yapılan sorgulamada belgenin 1 Şubat 2021 tarihinde 18:15’te imzalandığı görülüyor. 

boun protesto lgbti kulup kapatma e devlet sorgu

Altun’un iddiası öğrencilerin rektörlük binası önünde toplanmasının sebebinin bu karar olduğu yönündeydi. Ancak öğrenciler rektörlük binasının önünde, kampüs kapısından çıkmalarına izin verilmemesi üzerinde toplandı. Olaya ilişkin sosyal medya paylaşımlarından öğrencilerin saat 16.46’da okul kapısında oldukları, rektörlüğe 16.52’de vardıkları görülüyor. 

fahrettin altun boun sosyal medya 16 46

16.46'da okul kapısından yürümeye başlayan öğrencileri gösteren sosyal medya paylaşımı. Kaynak: https://twitter.com/TolgaSutlu

fahrettin altun boun sosyal medya 16 52

16.52'de rektörlük binası önüne varan öğrencileri gösteren sosyal medya paylaşımı. Kaynak: https://twitter.com/TolgaSutlu

Aynı gün saat 16.00 ila 18.00'de yapılan birçok sosyal medya paylaşımından benzer görüntülere ulaşılabiliyor. 

Teyit ile paylaşılan, aynı anlarda kaydedilmiş videoları incelediğimizde de bu zaman aralığını doğrulayabiliyoruz. 

Okul girişinden aşağıya doğru inen ve rektörlük önünde toplanmış olan öğrencileri gösteren videoların kaydedildiği saatler şu şekilde:

boun lgbti protesto iddiasi whatsapp

Öğrenciler ve akademisyenler kulübün kapatıldığından Altun’un tweeti ile haberdar olduklarını söyledi. Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü ise Twitter hesabı üzerinden, Fahrettin Altun tarafından paylaşılan evrakın kendilerine sonradan tebliğ edildiğini ve adaylık statülerinin kaldırıldığını açıkladı. 

Evrakta yer alan soruşturma numarası farklı

Fahrettin Altun’un paylaştığı, kapatma kararının yer aldığı evrakta Türk Ceza Kanunu 216. madde kapsamında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçu nedeniyle başlatılan soruşturmanın dosya numarasının 2021/17159 olduğu belirtilmiş.

Gözaltına alınan öğrencilerin avukatlarından ve Teyit'in de ulaştığı Levent Pişkin ise, evrakta belirtilen dosya numarasının hatalı olduğunu, TCK madde 216 kapsamında yürütülen soruşturmanın gerçek dosya numarasının 2021/17248 olduğunu elindeki sorgulama tutanağını paylaşarak belirtti. 

av levent piskin sorgu tutanagi

Pişkin’in altını çizdiği bir diğer detay ise bu soruşturmanın LGBTİ Çalışmaları Kulübü üyesi öğrencilere yönelik değil, Güzel Sanatlar Kulübü üyelerine yönelik olduğu. Pişkin, gözaltına alınan öğrencilerin hiçbirinin LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü üyesi olmadığını belirtti. 

29 Ocak Cuma günü, protestoların bir parçası olarak öğrenciler tarafından kampüste düzenlenen sergide, üzerinde Kabe’nin de olduğu bir eserin de yer alması tepki çekmiş, rektör seçimlerine dönük protestolar LGBTİ+ topluluğuyla ilişkilendirilmeye başlamıştı.

Sergide yer alan eserle ilişkin soruşturma başlatılmış ve iki kişi tutuklanmıştı. Serginin LGBTİ Çalışmaları Kulübü tarafından düzenlenmediği kulüp tarafından açıklanmıştı. Ancak soruşturma kapsamında hem Güzel Sanatlar Kulübü’nün hem de LGBTİ Çalışmaları Kulübü’nün odaları arandı. 

Boğaziçi Üniversitesi’nde süreç Prof. Dr. Melih Bulu’nun 2 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanmasıyla başladı. Doktora tezindeki intihaller ile de tartışılan Bulu’nun atamasına karşı ilk protesto 4 Ocakta gerçekleşti. O tarihten bu yana hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin tepkisi sürüyor. Bulu’yu istifaya davet eden protestolar polisin kampüs içindeki sert müdahalesiyle büyüdü. Öğrenciler haftasonu gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek amacıyla 1 Şubat Pazartesi günü saat 17.00’de buluşmak üzere çağrı yaptı. Pazartesi günü gerçekleştirilen protestolar sırasında kampüse giren polis 159 kişiyi gözaltına aldı. 

Güncelleme: 03/02/2021

Melih Bulu'nun konuya ilişkin Nagehan Alçı'ya yaptığı açıklama eklendi.