0212 925 03 93 numaralı telefon ve siber saldırı iddiaları

0212 925 03 93 numaralı telefon ve siber saldırı iddiaları

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Son günlerde sosyal medyada çokça konuşulan bir mesajdaki iddiaya göre bir telefon numarası tarafından yapılan çağrıların siber saldırıya neden olduğu, bu yüzden bu telefon numarasından gelen aramaların açılmaması gerektiği belirtildi. Söz konusu iddianın yer aldığı mesaj şöyle:

“0212 925 03 93 bu numara ararsa sakin açmayın. Geri dönüşte yapmayın. Şuan biçok insan bu numaradan aranmakta neden ve niçin arandigida belli değil. Ülkemiz ciddi tehdit altında. Elimizden geldiğince herkese yayalim”

Bu mesaj sosyal medyada ve bazı sözlüklerde, numara açıldığında siber saldırı olabileceği ve numaranın dolandırıcı bir firmaya ait olabileceği gibi iddialarla da dolaşıma girdi. 

pinar aydinlar

siber narikbag

İddiada yer alan telefon numarası arandığında arayan kişi bir ses kaydı ile karşılaşıyor. Ses kaydında “Sipariş hattına hoş geldiniz. Sizi müşteri temsilcimize bağlıyorum. Lütfen bekleyin. Görüşmeler kalite standartları için kayıt altına alınmaktadır” deniyor ve daha sonra telefon kapanıyor. Bazı aramalarda ise telefon meşgule düşüyor.

Ayrıca bilinmeyen numaralar servisi 118 80 aracılığıyla söz konusu numaranın kime ait olduğuna dair bir kayda ulaşmak mümkün değil.

CIA ve Truecaller gibi bilinmeyen numaraları tespit eden akıllı telefon uygulamalarında ise numaraya ait kayıtlar farklı.

cia ekran goruntusu

CIA akıllı telefon uygulaması ekran görüntüsü

netsa yazilim truecaller

Truecaller akıllı telefon uygulaması ekran görüntüsü

Numarayı Tekirdağ’dan bir kombici kullanıyordu

Truecaller isimli uygulamada telefon numarasının Netsa Yazılım şeklinde kayıtlı olduğu gözüküyor. Konu ile ilgili görüştüğümüz Netsa Yazılım telefon tahsis eden bir firma olduğunu ve bu numaranın tahsisinin kendileri tarafından yapıldığını belirtti.

Firma teyit.org’a, bu numaranın Tekirdağ’da bir kombi şirketine tahsis edildiğini, şirketin toplu mesaj göndermeye çalışırken teknik bir sıkıntı nedeniyle sadece cevapsız çağrı gönderdiğini, bu nedenle kendilerine çok sayıda şikayet geldiği için numarayı kapattıklarını belirtti. 

Tekirdağ’ın yerel haber sitesi Gündem Tekirdağ‘da yer alan bir haberde, iki gün içerisinde binlerce vatandaşa ilgili numaradan çağrı gittiği belirtilerek, Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde 0212 925 03 93 numaradan gelen aramayı açmayın çağrısı yapıldı. Muratlı İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise numarayı araştırdığını belirtti” denildi. 

Muratlı İlçe Emniyet Müdürlüğü teyit.org’a yaptığı açıklamada, numaranın dolandırıcı olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Peki telefonla siber saldırı yapılması mümkün mü?

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) konu ile ilgili teyit.org’a şu açıklamalarda bulundu:

Siber saldırı, internet teknolojileri kullanılarak yapılan hizmet durdurma, bilgisayar sistemlerine ve verilere zarar verme ve/veya veri hırsızlığı şeklindeki saldırılar.Telefonla arayarak bu tip bir saldırı yapılması mümkün değil. Akıllı telefonların kontrolünün ele geçirilmesine yönelik siber saldırılar olabilir. Ancak bu sosyal medya üzerinden gönderilen iletilere tıklanması sonrasında gerçekleşebilir. Aramak suretiyle sosyal mühendislik saldırıları yapılabilir. Bu aldatma yoluyla kişinin önemli bilgilerini ele geçirmeye yöneliktir. Söz konusu mesaj gerçek bir mesaj değil.

Sosyal mühendislik saldırısı, kişileri gizli bilgi vermeleri ya da erişim sağlamaları için aldatma süreci olarak tanımlanabilir. Bilgisayar güvenliği terimleriyle Sosyal Mühendislik, insanlar arasındaki iletişimdeki ve insan davranışındaki açıklıkları tanıyıp, bunlardan faydalanarak güvenlik süreçlerini atlatma yöntemine dayanan müdahalelere verilen isimdir.